Obrazy radarowe

Jako autoryzowany partner firm e-GEOS oraz ASTRIUM posiadamy w swojej ofercie zobrazowanie radarowe z konstelacji takich satelitów jak: TerraSAR-X, Cosmo-SkyMed, RadarSat oraz ERS.

Obrazy radarowe powstają w wyniku rejestracji fal radiowych odbitych od powierzchni Ziemi. Satelity radarowe należą do tzw. grupy sensorów aktywnych co oznacza, iż źródłem emisji fali elektromagnetycznej jest antena zainstalowana na pokładzie statku kosmicznego. Zaletą tego rodzaju sensorów jest możliwość wykonywania pomiarów niezależnie od pory dnia (dzień i noc) oraz warunków atmosferycznych (możliwość przenikania fal radarowych przez pokrywę chmurną). Jakość pozyskiwanego obrazu zależy od szorstkości powierzchni, wilgotności gruntu i przenikalności elektrycznej. Radary mogą stanowić uzupełnienie danych optycznych, ale równie często wykorzystywane są jako dane samodzielne.

 

SatelitaTryb rejestracjiPolaryzacjaRozdzielczość przestrzenna [m]

TerraSAR-X

SpotLightHH, VV1
StripMapHH, VV, HV, VH3
ScanSARHH, VV18

Cosmo-SkyMed

SpotLightHH, VV1
StripMapHH, VV, HV, VH3
PingPongHH, VV12

Radarsat

HH, VV, HV, VH5

ERS

HH, VV, HV, VH5

Zamknij

SatelitaTerraSAR-X
OperatorASTRIUM/EADS
Data umieszczenia na orbicie15.06.2007
Archiwum od2007
Rozdzielczość [m]1-18
Typ sensoraradarowy
Polaryzacja HH, VV, HV, VH
Wysokość orbity [km]514
Częstotliwość rewizyty [dni]11
Wielkość sceny [km]50,100,1500,15000

Zamknij

SatelitaCosmo-SkyMed
OperatorASI
Data umieszczenia na orbicie07.06.2007
Archiwum od2007
Rozdzielczość [m]1-12
Typ sensoraradarowy
Liczba kanałów spektralnych1
Polaryzacja HH, VV, HV, VH
Wysokość orbity [km]619
Częstotliwość rewizyty [dni]5
Wielkość sceny [km]10

Zamknij

SatelitaRadarsat-2
OperatorCSA/MDA
Data umieszczenia na orbicie14.12.2007
Archiwum od2008
Rozdzielczość [m]5
Typ sensoraradarowy
Liczba kanałów spektralnych1
Polaryzacja HH, VV, HV, VH
Wysokość orbity [km]798
Częstotliwość rewizyty [dni]24
Wielkość sceny [km]100

Zamknij

SatelitaERS-2
OperatorESA
Data umieszczenia na orbicie21.04.1995
Archiwum od1995
Rozdzielczość [m]5
Typ sensoraradarowy
Liczba kanałów spektralnych1
Polaryzacja HH, VV, HV, VH
Wysokość orbity [km]785
Częstotliwość rewizyty [dni]35
Wielkość sceny [km]100

 

Galeria obrazów radarowych


INFORMACJE O SATELITACH

TerraSAR-X (TSX)
Jest to pierwszy niemiecki satelita wybudowany na zasadzie partnerstwie publiczno-prywatnego. Właścicielami TSX są: Niemiecka Agencja Kosmiczna, DLR, oraz firma EADS Astrium. Statek został umieszczony na orbicie polarnej, heliosynchronicznej 15 czerwca 2007 roku a jego rozdzielczość czasowa wynosi około 11 dni. TSX wykorzystuje do obserwacji radar o syntetycznej aperturze z aktywną anteną (o wymiarach 4,8×0,8×0,15 m) i pracuje na częstotliwości 9,65 GHz (pasmo X, dł. fali 3,1 cm). TSX ma możliwość zbierania danych w tzw. trybie interferometrycznym umożliwiającym pomiar geometrii z dokładnością rzędu kilku mm. Rozdzielczość obrazów z tego satelity wynosi od 1 do 16 m w zależności od wybranego trybu rejestracji. Radar TSX może pracować w czterech trybach:

  • punktowym (spotlight): rozdzielczość piksela: 1-2 metrów; wielkość sceny 10x10 km lub 5x10 km.
  • pasmowym (stripmap): rozdzielczość piksela 3 m; wielkość sceny 30x50 km
  • szerokim (scanSAR): rozdzielczość piksela 18 m; wielkość sceny 100x150 km

COSMO-SkyMed (Constellation of small Satellites for Mediterranean basin Observation)
Włoska Agencja Kosmiczna i Włoskie Ministerstwo Obrony sfinansowało konstelację czterech cywilno-wojskowych używanych do radarowej obserwacji basenu Morza Śródziemnego. Każdy spośród czterech wystrzelonych satelitów wyposażony jest w radar o syntetycznej aperturze (SAR) mogący obserwować powierzchnię Ziemi w każdych warunkach atmosferycznych. Radar umieszczony na satelicie COSMO-SkyMed   daje możliwość m.in. monitorowania klęsk żywiołowych, środowiska morskiego i przyrodniczego, obserwację kry lodowej i kształtu fal morskich, a także wiele możliwości przydatnych dla wojska.

RADARSAT-2
Kanadyjska Agencja Kosmiczna 14 grudnia 2007 wystrzeliła na pokładzie Soyuz-FG satelitę Radarsat-2. Satelita posiada radiolokator SAR, pracujący w kanale C (5, 405 GHz). Szerokość obrazowania zawiera się w przedziale od 20 do 500 km, a rozdzielczość od 3 do 100 metrów. Radarsat-2 może pracować z różną rozdzielczością obrazując teren pod różnymi kątami i wykorzystując różną polaryzację (HH, HV, VH, VV). Obrazy z tego satelity znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w rolnictwie, kartografii, hydrologii, leśnictwie, oceanografii, geologii, badaniach lodu i monitorowaniu oceanów oraz w wykrywaniu plam ropy naftowej na ich powierzchni.

ERS-2 (European Remote-Sensing Satellite)
21 kwietnia 1995 roku Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) umieściła na orbicie okołobiegunowej satelitę teledetekcyjnego ERS-2. Został on wystrzelony na pokładzie Ariane 4 z Gujańskiego Centrum Kosmicznego. Umieszczono go na tej samej płaszczyźnie orbity, na której 17 lipca 1991 umieszczono satelitę ERS-1, co pozwoliło na utworzenie misji tandem: ERS-2 przelatuje nad tym samym punktem na Ziemi dokładnie dzień później niż ERS-1. ERS-1 uległ awarii 10 marca 2000 roku i zakończył misję. Częstość rewizyty wynosi 35 dni.

Galeria satelitów radarowych


Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz do kontaktu z Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.